Pałac Krusensternów, Rüdigerów aż w końcu Lubomirskich. Piękny zabytek Białegostoku a do niedawna budynek Wyższej Szkoły Administracji Publicznej. Został zbudowany przez barona Aleksandra Krusensterna w XIX wieku.

Pałac znajduje się w Białymstoku w dzielnicy Dojlidy. Pałac został stylizowany na neorenesansową willę włoską z elementami klasycystycznymi. Posiada on dwie kondygnacje o asymetrycznej bryle. Otoczony jest parkiem powstałym w tym samym czasie. Całość usytuowana jest w środku folwarku Dojlidy w pobliżu największego stawu który można podziwiać ze specjalnie zaprojektowanego tarasu we wschodniej stronie.

Folwark Dojlidy został kupiony przez Szweda Aleksandra Kruzenszeterna w 1856 roku, gdzie następnie Baron uporządkował park i pośrodku jego w latach sześćdziesiątych XIX wieku zbudował pałac.

Pałac stał się posagiem córki Zofii, Rüdiger do roku 1921 kiedy to został sprzedany Polsko-Amerykańskiemu Bankowi Ludowemu w Krakowie. Od Banku w 1922 roku Dojlidy zostały odkupione przez Jerzego Rafała Lubomirskiego. W 1939 roku został zdewastowany przez Rosjan, a w 1941 zajęty przez Niemców gdzie stanowił siedzibę Nadprezydenta Prus Wschodnich i szefa niemieckiej administracji cywilnej okręgu białostockiego Ericha Kocha.

Po zakończeniu wojny majątek został rozparcelowany, park przekazany władzom miejskim, a pałac szkole rolniczej gdzie na jej potrzeby został wyremontowany w latach pięćdziesiątych. W połowie lat pięćdziesiątych obiekt został przekazany białostockiej gminie, gdzie ta sprzedała go Wyższej Szkole Administracji Publicznej która z inicjatywy rektora rozpoczęła generalny remont odnawiając go do pierwotnego stanu. Od 2016 roku Pałac szukał nowego właściciela aby w 2020 znalazł nowego właściciela.

  • http://dworypogranicza.pl/index.php/dwory/14-bialystok-palac-lubomirskich
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82ac_R%C3%BCdiger%C3%B3w_w_Bia%C5%82ymstoku
  • https://bialystok.naszemiasto.pl/palac-lubomirskich-sprzedany-zabytek-w-bialymstoku-zostal/ar/c1-8018345